موسیقی عرفانی شرق

فرید الهامی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های خود بیان کرد: از چند ماه پیش تصمیم گرفتم تا با اشتیاقی که در حوزه کاری خود دارم با تلفیق موسیقی مناطق مختلف ایران، از داشته‌های غنی این حوزه، تجربه‌های تازه‌تری را در مرحله آزمون قرار داده و بعد بتوانم نتیجه کار را نظاره کنم. البته من قبل از همکاری با گروه «موسیقی عرفانی شرق» در گروه «روژنا» نیز همکاری‌هایی داشتم. گروهی که بسیار متفاوت بود و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا کنسرت این گروه با سازهایی چون سرنا، دوتار، تنبور، بنجو و دف برگزار شود.

وی درباره گروه «موسیقی عرفانی شرق» نیز توضیح داد: یکی از گروه‌هایی که با همین نگاهی که به آن اشاره کردم شکل گرفت، گروه موسیقی عرفانی شرق با همراهی محمد علی دلنواز، درشن آنند و بنده بود که از همان آغاز تمریناتی را شروع کردیم. در این فضا، ساز تنبور از موسیقی مقامی کردی، ساز بنجو از موسیقی قلندری بلوچستان (ظهیروک) و طبلا از موسیقی هندوستان عناصر اصلی گروه را تشکیل می‌دهند.

این نوازنده و آهنگساز که سابقه همکاری با استادانی چون شهرام ناظری را در پیشینه فعالیت‌های خود دارد، گفت: آنچه از همنشینی این سه گانه می‌توان به آن اشاره کرد، این است که به دلیل محدوده صدایی سازها، نگرش و دیدگاه نیایشی نسبت به آن‌ها و همچنین فرم در این موسیقی‌ها صدایی متفاوت از گروه شنیده می‌شود. در واقع ترکیب موسیقی قوالی و موسیقی مقامی کردی با همراهی ساز طبلا، موسیقی و صدای متفاوتی ایجاد کرده که شاید ترکیبش همان مقصودی است که سال‌ها به دنبال آن بوده‌ام، که این بار با پیشنهاد دوست خوبم رضا صالحی اجرایی شد. البته به دلیل بعد مسافت و مشغله دوستان، شرایط سختی برای تمرین و آماده سازی گروه داشتیم که با همت اعضای گروه بر مشکلات فائق آمده و فضا را آماده کنسرت کردیم.

الهامی در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره جزییات کنسرت بیان کرد: اولین اجرای کنسرت روز پنجشنبه ۲۱ آذر ماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود. این در حالی است که پس از این کنسرت، تور شهرستان‌های ما در شهرهای مختلف با هدف پیوند موسیقی‌های گوناگون مناطق ایران آغاز می‌شود که تاریخ برگزاری هر یک از آن‌ها اعلام می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *