«فرید الهامی» آهنگساز آلبوم «درفش کاویانی» با صدای «شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران در مورد دلایل به تعویق افتادن و پخش‌نشدن این اثر صوتی ـ تصویری گفت: پروژه شاهنامه فردوسی اثری است که به همراهی گروه موسیقی «فردوسی» و همچنین با گروهی از شاهنامه پژو‌هان و تعدادی از دوستان صاحب‌نظر که در حوزه ادبیات نمایشی و در بخش نقالی و نیز در حوزه سینما فعال هستند؛ بیش از هشت سال است که برروی آن مشغول به فعالیت هستیم و در حال حاضر، کارشناسان حوزه موسیقی و ادبیات از آن به عنوان یک پروژه ملی نام می‌برند.

وی همچنین گفت: موضوع آلبوم «درفش کاویانی» در مورد یکی از داستان‌های شاهنامه فردوسی است که ما از ابتدا تا انتهای داستان را روایت‌گونه ارائه داده‌ایم و در واقع این، یک باب جدید در موسیقی روایی ایران است که فعالیتی در این زمینه انجام نشده است.

این نوازنده تنبور در مورد خصوصیات آلبوم «درفش کاویانی» گفت: این اثر، با مقام‌های باستانی تنبور تلفیق شده است؛ خیلی از آنها بیشتر از هزار سال قدمت دارند، یک بخش‌هایی از آن آوای هوره و مور است که خنیاگران کُرد میراثدار آواهای آیین مهر هستند و این آواها در واقع آواهای گاتها هستند که سالیان سال از آنها میراثداری شده است و استاد «شهرام ناظری» در بخش‌‌هایی از آواز، از هوره و مور استفاده کرده‌اند. آلبوم «درفش کاویانی» با آلبوم‌‌های شاهنامه دیگری که منتشر شده متفاوت است؛ چون هم لحن ملودی‌ها و هم نوع آوازها حماسی است و از قدیم این مقام‌ها به شیوه

حماسی خوانده شده است.

الهامی در مورد به تعویق افتادن آلبوم «درفش کاویانی» بعد از رونمایی آن گفت: این آلبوم یک پروژه ملی است و برای آماده‌شدن آن چه به لحاظ زمان و چه به لحاظ مادی هزینه‌های زیادی صرف آن شده است. ما در حال حاضر، با چند حامی مالی، اسپانسر و تهیه‌کننده مذاکره کرده‌ایم؛ اما متأسفانه هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و کماکان در حال مذاکره هستیم تا در آینده باید ببینیم برای انتشار آن، با چه اسپانسر و تهیه‌کننده‌ای به توافق می‌رسیم.

این آهنگساز در مورد اجرای آلبوم صوتی ـ تصویری «درفش کاویانی» با صدای «شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران گفت: این اثر را استاد «شهرام ناظری» خوانده‌اند؛ به خاطر اینکه شاید بیش از 20 سال است که ایشان در مورد لحن‌های حماسی و نوع خوانش شاهنامه تحقیق کرده‌اند و به نظر بنده بهتر از ایشان، هیچ گزینه‌ای برای اجرای موسیقی حماسی ایران وجود ندارد. استاد ناظری حماسه‌خوان بی‌نظیری هستند و این

اثر، در آینده با صدای ایشان منتشر خواهد شد.

وی در مورد آلبوم تصویری «درفش کاویانی» گفت: در این آلبوم تصویری کهتوسط «اهورا ذوالنور» کارگردانی شده است از نریشن، نقالی، انیمیشن، نقاشی هزینه‌های تهیه و ساخت آن بالا رفت.

این نوازنده و آهنگساز در مورد اجراهای آینده گروه موسیقی «فردوسی» اظهار داشت: این گروه، با اجراها و آثار جدید، بر روی اشعار مولانا فعالیت خواهد کرد و با تلفیق جدیدی از همخوان و سازهای تنبور، کمانچه، عود، قیچک و سازهای کوبه‌ای بعد از ایام محرم و صفر در تهران و چند شهر کشور کنسرت برگزار می‌کند و بنده نیز خوانندگی این اجراها را برعهده خواهم داشت.

«فرید الهامی» آهنگساز آلبوم «درفش کاویانی» و سرپرست گروه موسیقی «فردوسی» در پایان تأکید کرد: سال‌های زیادی است که در محضر استاد «شهرام ناظری» چه به لحاظ تلفیق شعر و موسیقی و چه به لحاظ بعضی نکات آوازی از ایشان تلمذ کرده‌ام.

منبع : خبر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *