فرید الهامی در گفتگو با مهر:

«هزاره تنبور» شنیدنی شد/ مقابله با تحریف مقامی

آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی «فردوسی» از انتشار آلبوم موسیقی «هزاره تنبور» که مشتمل بر مقام های تنبور «یارسان» است، خبر داد.

فرید الهامی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزییات آلبوم «هزاره تنبور» گفت: آلبوم «هزاره تنبور» متشکل از مقام های تنبور «یارسان» است که به نوعی رپرتواری از مقام های «باستانی»، «مجازی» و ساخته های معاصر به حساب می آید. این مقام ها با محوریت منطقه صحنه به همراه مقام های منطقه گوران، دلفان و مناطق آذری زبان طراحی شده که می تواند برای علاقه مندان ساز تنبور مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: رپرتوار طراحی شده برای این آلبوم شامل ۱۸۳ قطعه با روایت های گوناگون است که بنده به عنوان اجرا کننده این مقام ها کارها را ضبط و اجرا کردیم. ما در این مجموعه تلاش کردیم تا با محوریت قرار دادن مواردی که به آن اشاره کردم فضایی را به وجود آوریم که بتواند دربرگیرنده ملودی های متفاوت کمتر شنیده شده ای از موسیقی تنبور باشد.

سرپرست گروه موسیقی «فردوسی» در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: تصمیم داریم بعد از انتشار این آلبوم کارگاه های آموزشی را درباره مقام تنبور در ایران و چند کشور برگزار کرده و به تبع این کارگاه ها کنسرت هایی را نیز برای علاقه مندان اجرا کنیم که در ماه های آینده جزییات آن اطلاع رسانی می شود.

الهامی درباره ویژگی های این آلبوم توضیح داد: پیشینه ساز تنبور در خانواده ما به چندین سال پیش از این باز می گردد و نیاکانم توجه بسیار زیادی به این ساز داشتند حتی پدربزرگم استاد سید ایاز قزوینی نیز در زمینه معرفی مقام های باستانی ساز تنبور اقدامات و فعالیت هایی را انجام داده که برای من بی نظیر است. به هر صورت این آلبوم بر حسب وظیفه ای که به دوش داشتم به ثمر رسیده است. متاسفانه ما هم اکنون در شرایطی هستیم که برخی از مقام ها در حال تحریف شدن از سوی عده ای از هنرمندان جوان است که کارهای مقامی را با ردیف دستگاهی ایرانی اجرا کرده و می خوانند.

این نوازنده و آهنگساز که پیش از این آلبوم «درفش کاویانی» به خوانندگی شهرام ناظری را در بازار موسیقی منتشر کرده بود در پایان صحبت های خود گفت: متاسفانه شرایط به گونه ای است که این فرم جدید خوانش از مقام ها رویه نادرستی به خود گرفته و لازم است تا هرچه زودتر نسبت به بهبود این اوضاع اقدامات اصولی و عاجلی توسط هنرمندان صورت گیرد. این آلبوم نتیجه دغدغه هایی است که امیدوارم بتواند به سهم خود نقشی در معرفی هرچه بهتر مقام های تنبور به مخاطبان داشته باشد.

آلبوم «هزاره تنبور» با اجرای فرید الهامی اردیبهشت ماه سال ۹۷ در دسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفت.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *